Jdi na obsah Jdi na menu
 


My, lidé, nosíme oblečení především jako ochranu z nutnosti (proti chladu, dešti nebo naopak slunečnímu záření), dále ze slušnosti a studu (abychom se nevystavovali zvědavým pohledům ostatních lidí), a také pro parádu. Podle svého naturelu i finančních možností dbáme na to, abychom svým oblečením ladili s okolním prostředím, aby oblečení bylo praktické pro ten který účel, aby nám šaty slušely a také abychom udělali náležitý dojem na své okolí.

Opravdoví znalci módních trendů pravidelně sledují novinky renomovaných salónů. Módní přehlídky se dnes konají nejen pro lidi, ale také pro psy – a ideálním stavem či přímo společenskou povinností je sladit oblečení chovatele s oblečením psa. Ať už konfekci kupujete, nebo šijete, je třeba zvážit tři ukazatele:

Já a můj pes jsme spíše sportovní nebo elegantní typ?

Elegantní typy volí kabátky, svetříky a kloboučky tam, kde sportovci sahají po prošívané bundě, mikině a čepici s kšiltem.

Bude naše oblečení nejen krásné, ale i praktické?

U psí garderoby platí stejně jako u dětské, že ji lze snadno udržovat v čistotě.

K jakým příležitostem psovi oblečení pořídit?

Ideální výbava pro psa obsahuje alespoň tři oblečky - kombinézu na zimu, lehkou nepromokavou bundičku a svetr. Pokud se v rodině očekává mimořádná událost, měli bychom s předstihem uvažovat o doplnění psova šatníku o smoking nebo "velkou večerní".

Pes, který nosí oblečky pravidelně, se jejich nošení nijak nebrání. Psi oblečení nenosí jen kvůli parádě, ale hlavně z praktických důvodů:

Pes neprochladne

Bezsrstým plemenům nebo plemenům psů se srstí bez podsady se déšť a chlad dostanou okamžitě přímo na kůži.

Pes si neznečistí a nezacuchá srst

Zejména po ranní blátivé vycházce, kdy spěcháme do práce, oceníme, když nemusíme psa koupat a pročesávat.

Psa po koupání nebo po fyzicky náročné práci nemusíme balit do deky

Pes jistě ocení domácí oblek, ve kterém se může volně pohybovat.


Pro zdraví

Pes, který tráví většinu dne a života v teplém bytě, nutně zchoulostiví. Organismus se nedokáže účinně vyrovnávat s teplotními nárazy během krátkých zimních vycházek, a s postupujícím věkem je jeho termoregulace stále méně pružná. Pes je pak náchylný k nejrůznějším onemocněním z nachlazení, k virovým nákazám, k problémům se srdcem a dýcháním a k revmatickému onemocnění. Zvýšenou péči bychom měli věnovat i štěňatům v zimě. Přesto je u nás oblečený pes stále spíše výjimkou. Také někteří veterináři jsou k psím oblečkům skeptičtí a tvrdí, že zdravý pes potřebuje na procházce v mrazu jen hodně důkladného pohybu. Na druhou stranu – jedna teplá mikina může být levnější než návštěva u veterináře…

Pro parádu

Pro psa si můžeme pořídit oblečky buď vlastním přičiněním (různé pletené a háčkované svetříky a šálky nebo vlastnoručně ušité oblečení), poděděním, "z druhé ruky", nákupem v běžné konfekci ve specializovaných obchodech, ušitím na míru v psím salónu nebo zakoupením luxusního značkového zboží. Váš pejsek se ale na rozdíl od pubertální dcerky, nebude cítit trapně v neznačkových džínách.

Co naše obchody nabízejí? Kombinézy, zimní vestičky, slavnostní šaty i vycházkové obleky, sukně, svetry a mikiny, pláštěnky, pyžama a župany, trička, spodní prádlo vč. háracích kalhotek nebo třeba bikiny. Připravují se speciální kolekce pro různá roční období, výbavičky pro štěňata a dopředu se plánují hity sezóny v nových barvách i střizích. Psí móda má dokonce své vlastní konfekční velikosti.

Co se bude nosit letos v zimě

Podle paní Vackové, která se v Česku na psí módu specializuje, budou hitem letošní zimní sezóny barvy růžová, červená, černá, béžová a odstíny modré, a v psím šatníku by prý rozhodně neměla chybět prošívaná kombinéza s kožíškem. Z materiálů je to stále moderní šusťákovina a fleece. Pokud jste vloni pořídili psovi pletený svetr s rolákem, ani letos nebudete "out".

Módní doplňky

Pro pejska můžeme k základnímu oblečení pořídit ještě boty na míru, šik klobouk nebo čepici s kšiltem, šátek na krk či pruhovanou šálu natřikrát omotanou kolem krku, vše buď decentně "tón v tónu", nebo naopak ve výrazných barvách, kterými znásobíme psovu i naši bezpečnost na ulicích.

Kromě běžných psích doplňků, jako jsou vodítka nebo obojky, se dají koupit třebas i sluneční brýle. Milovníci luxusu dopřávají sobě i svým psům značkové pelíšky, kabelky a tašky, dokonce i obojky Swarovsky posázené drahými kameny.I největším výstředníkům se pak zdají nezvyklé nové trendy přicházející ze zahraničí: barvení psí srsti nebo lakování drápků speciálně vyrobenými laky.

Psi v oblečcích tedy nejen krásně vypadají, ale jsou chráněni před nemocemi. Každému psovi však sluší něco jiného!